Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Dziedzictwo Kulturowe - Priorytet 1 'Ochrona zabytków'.
Nazwa projektu: 'Giżycko, kamieniczka (XIX w.): remont po pożarze - remont więźby, pokrycia dachowego i kominów'. Okres realizacji: 04.2012-11.2012
Projekt został podzielony na dwa etapy:
1. Kwiecień-Lipiec 2012. Pierwszy etap remontu polegał na wymianie elementów konstrukcji dachu [spalone krokwie - 90% więźby dachowej] rozpoczęto po uprzednim zdjęciu dachówki, rozebraniu zniszczonego odeskowania oraz wymianie ok. 90% konstrukcji dachu. Konieczność przeprowadzenia prac wynikała ze stanu, w jakim budynek znajdował się po pożarze. Z uwagi na powstałe w wyniku pożaru i akcji gaśniczej dziury w dachu zachodziła konieczność podjęcia natychmiastowych prac remontowych więźby dachowej i jej pokrycia, aby zabezpieczyć budynek przed destrukcyjnym wpływem czynnikow atmosferycznych. W czerwcu zakończono roboty związane remontem więźby i pokrycia dachowego, składającego się z desek ułożonych 'na styk' i papy. Prace zostały odebrane przez inspektora nadzoru, który potwierdził iż roboty przeprowadzone na obiekcie wykonano w sposób niepowodujący zatarcia zabytkowego charakteru obiektu. I etap remontu został opłacony ze środków stowarzyszenia Wspólnota Mazurska w ramach wkładu własnego. Koszt przeprowadzonych robót wraz materiałami to 28 519,53zł [6000,00zł ze zbiórki publicznej zorganizaowanej w sierpniu 2012].
2. Sierpień-Listopad 2012. Drugi etap remontu polegał na przebudowie kominów oraz wnętrza budynku zniszczonych w wyniku pożaru. W październiku przystąpiono do rozbiórki komina nadpalonego i sąsiadujących ścian działowych, w dalszej kolejności: usunięto gruz z obiektu, odtworzono sklepienie odcinkowe, wymieniono belkę stropową spaloną, usunięto polepę ze stropu, oczyszczono i zaimpregnowano deski podsufitki, odtworzono kominy – pierwszy od podstawy stropu między parterem a I piętrem, drugi od podstawy stropu między I piętrem a poddaszem – odtworzono palenisko i kuchnie będącą integralną częścią jednego z kominów. Kominy zostały wykonane z cegły o parametrach zbliżonych do oryginału. W połowie listopada zakończono prace remontowe. Wykonane prace nie naruszają historycznych walorów obiektu. W dn. 21 listopada 2012r. nastąpił odbiór prac przy zabytku przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Delegatura w Ełku. Wg protokołu odbioru prace wykonano w zakresie zgodnym z decyzjami WKZ [24/2012 z dn. 26.01.2012; 40/2012 z dn. 01.06.2012; 71/2012 z dn. 24.08.2012], projektem oraz kosztorysem. Koszt przeprowadzonych robót wraz materiałami II etapu remontu to 39 364,66zł, z czego 30 000,00zł to dotacja MKiDN, 9 364,66zł wkład własny Stowarzyszenia Wspólnota Mazurska [środki pozyskane dzięki realizacji projektu Grundtvig 2010-2012].
Pomysł i opracowanie projektu: Izabela Liedtke
Realizacja projektu: Tomasz Bieńkowski, Izabela Liedtke
Serdeczne podziękowania dla wykonacy prac - p. Zatorskiego: za sumienną i zaangażowaną pracę nad rekonstrukcją zabytku!
Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska Projekt Współfinansowany z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich |
|